Duszpasterstwo

Duszpasterstwo małżeństw
starających się o potomstwo
w Pasierbcu

Metoda Rotzera to jedna z metod naturalnego planowania rodziny. Dzięki obserwacji własnego ciała i odpowiedniej interpretacji objawów metoda ta pozwala określić dni płodne podczas cyklu miesiączkowego. Głównym jej założeniem jest obserwacja trzech czynników: temperatury ciała, śluzu szyjkowego, a także szyjki macicy. W przypadku starań o dziecko lub odkładaniu poczęcia potomstwa metoda Rotzera może być bardzo pomocna.

Metoda Rotzera - co to jest?

Metoda Rӧtzera po raz pierwszy została przedstawiona w 1965 roku przez austriackiego lekarza Josefa Rӧtzera. Dzięki tej metodzie, małżeństwo starające się o potomstwo może określić, w których dniach występują największe szanse na poczęcie. Metoda Rotzera to jedna z metod objawowo-termicznych. Pozwala ona zrozumieć kobiecie fizjologię jej ciała, w tym układu rozrodczego.

W jakim celu stosuje się metodę Rotzera?

Celem stosowania metody Rotzera jest zarówno diagnostyka płodności, jak i wykorzystywanie wiedzy w planowaniu rodziny. Stosowanie tej metody pozwala nam na:

 

  • ocenę stanu płodności,
  • uzyskanie informacji odnośnie do stanu zdrowia kobiety, 
  • zwiększenie szansy na powiększenie rodziny, także u par o obniżonej płodności, 
  • odłożenie poczęcia,
  • budowanie więzi małżeńskiej, 
  • większą świadomość własnego ciała oraz wzrost atrakcyjności. 


Metoda Rotzera ma wiele zalet. Małżonkowie, którzy stosują tę metodę, mogą świadomie wybierać najlepszy dla nich czas na poczęcie dziecka.

Na czym polega metoda Rotzera?

Świadomość swojego ciała jest bardzo ważna podczas naturalnego planowania potomstwa. Chcąc doprowadzić do poczęcia, warto wiedzieć, że nie można tego wymusić. Dziecko to zawsze Boży Dar. U jednych par do zapłodnienia dochodzi natychmiast, natomiast u innych może to trwać znacznie dłużej. 

Metoda opiera się m.in na obserwacji śluzu szyjkowego.

 

Śluz szyjkowy jest niezwykle istotny w procesie zapłodnienia. Jego obecność jest konieczna do utrzymania plemników przy życiu. Stanowi on dla nich doskonałe warunki, aby nawet przetrwać w kryptach szyjki macicy.

 

W dniach, kiedy śluz jest nieobecny plemniki giną w środowisku pochwy.

 

Śluz jest wytwarzany tylko kilka dni, i gdy w organizmie pojawia się progesteron śluz przestaje być wytwarzany.

 

Zachęcamy aby skorzystać z pomocy wykwalifikowanego nauczyciela, aby móc skutecznie nauczyć się metody.

Metoda Rotzera - naturalne metody planowania rodziny

Naturalne planowanie rodziny to nie tylko obserwacja własnego ciała, ale również wiedza dotycząca czasu, w którym może dojść do zapłodnienia. Bardzo często małżonkowie, którzy starają się o dziecko, nieświadomie rezygnują ze współżycia w dniach płodnych. Warto również zwrócić uwagę na kilka innych czynników wpływających na poczęcie dziecka. Małżeństwo, które pragnie poczęcia dziecka poprzez obserwację, powinno wywnioskować, kiedy kobieta ma dni płodności.  Uwaga! Błędem jest przekonanie, że dni płodne u wszystkich kobiet występują jednakowo, czyli: około 14. dnia cyklu lub w środku cyklu.  Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących starania się o potomstwo. 
  1. Łatwiej oznaczyć początek dni płodności, jeżeli obserwacja śluzu szyjkowego jest wykonana w prawidłowy sposób. Optymalnie płodny czas przypada na dzień szczytu śluzu i w dniu następnym. 
  2. W sytuacji jeśli przez wiele miesięcy nie doszło do zapłodnienia, warto zrezygnować ze współżycia na początku cyklu i podjąć je w dniach największej płodności. 
  3. Pragnienie poczęcia bardzo często doprowadza do nadmiernego stresu. Warto zatem, zastosować właściwe techniki radzenia sobie ze stresem.

METODA PROF. ROTZERA - POMIAR TEMPERATURY

Drugi ważny wskaźnik istotny w metodzie profesora to podstawowa temperatura ciała.
Temperaturę ciała mierzy się rano, zaraz po przebudzeniu, nie wstając wcześniej z łóżka, możliwie o tej samej porze. Przedział czasu powinien wynosić maksymalnie półtorej godziny. Dlatego też na pomiar temperatury najlepiej wyznaczyć 1,5 h okres czasu przed 7:30.

 

Temperaturę mierzy się w odbytnicy, w pochwie lub w ustach pod językiem. Mierzenie temperatury pod pachą nie jest miarodajne – stąd potrzebne jest wybranie jednej z trzech podanych powyżej metod.

Metoda Rortzera - podsumowanie

Metoda Rotzera to jedna z najbardziej popularnych metod naturalnego planowania rodziny. Wielu małżeństwom przyniosła ona upragnione rodzicielstwo. Warunkiem uzyskania takiej skuteczności jest dobre nauczenie się metody i dokładne jej stosowanie. Kobieta musi obserwować reakcje swojego ciała codziennie i codziennie je notować. Warto jednak nie ulegać presji czasu, ponieważ każdy organizm kobiety jest inny, przez co do poczęcia może dojść w różnym czasie. Jeśli jednak masz obawy bądź wątpliwości, rozważ  konsultację ze specjalistą w danej dziedzinie.