Duszpasterstwo

Duszpasterstwo małżeństw
starających się o potomstwo
w Pasierbcu

Przygotowanie do rodzicielstwa

Jak przygotować się do roli rodzica? To pytanie zadaje sobie wiele młodych małżeństw. Obecna sytuacja społeczna, brak doświadczenia, liczne obawy sprawiają, że młode małżeństwa odraczają rodzicielstwo. W tym artykule znajdziesz porady oraz wskazówki, jak przygotować się do roli rodzica!

Na czym polega przygotowanie do rodzicielstwa?

Pierwszą i istotną kwestią jest to, aby zapamiętać, że dziecko jest Bożym Darem. I od tego należy rozpocząć wszelkie rozważania. Jako rodzice współpracujemy z Bogiem w dziele stworzenia człowieka, a dziecko jest nam niejako dane i zadane. To wyjątkowe zadanie otrzymane do wykonania przez obojga rodziców. Warto też już na wstępie przytoczyć fragment papieskiej encykliki Humanae vitae, która stawia rodzicielstwo w świetle odpowiedzialności obojga rodziców: „Biorąc najpierw pod uwagę procesy biologiczne, odpowiedzialne rodzicielstwo oznacza znajomość i poszanowanie właściwych im funkcji, rozum ludzki bowiem odkrywa w zdolności dawania życia prawa biologiczne, które są częścią osoby ludzkiej (…). Uwzględniając warunki fizyczne, ekonomiczne, psychologiczne i społeczne, należy uznać, że ci małżonkowie realizują odpowiedzialne rodzicielstwo, którzy kierując się roztropnym namysłem i wielkodusznością, decydują się na przyjęcie liczniejszego potomstwa, albo też, dla ważnych przyczyn i przy poszanowaniu nakazów moralnych, postanawiają okresowo lub nawet na czas nieograniczony, unikać zrodzenia dalszego dziecka (…) do zadań odpowiedzialnego rodzicielstwa należy, aby małżonkowie uznali swe obowiązki wobec Boga, wobec siebie samych, rodziny i społeczeństwa, przy należytym zachowaniu porządku rzeczy i hierarchii wartości”.
Po tym nieco rozbudowanym wstępie warto podkreślić, że bycie rodzicem posiada wiele zalet, jednak na samym początku pojawia się dużo wątpliwości i pytań: Czy damy radę? Czy odnajdziemy się w nowej roli? – i wiele, wiele innych nurtujących kwestii! Przygotowanie do rodzicielstwa polega na zrozumieniu, że w momencie starania się o potomstwo, a w szczególności po narodzinach dziecka, całe życie zostaje przewartościowane. Każdy rodzic powinien również zdawać sobie sprawę z tego, że na jego drodze może pojawić się wiele różnych niespodziewanych i zaskakujących sytuacji, a także problemów.

Przygotowanie do roli rodzica

Oto kilka wskazówek, jak właściwie przygotować się do roli rodzica. Zostały one opracowane przez lekarzy ginekologów.

 1. Sen. Warto zadbać o właściwą ilość snu. 8 godzin snu wydaje się być niezbędnym minimum. 
 2. Kontrola stresu. Rekomendowany jest następujący podział:  8 godzin snu, 8 godzin pracy, 8 godzin odpoczynku. W dzisiejszych czasach jest to trudne do zrealizowania, niemniej jednak warto pamiętać jak istotna jest równowaga pomiędzy naszym życiem osobistym a zawodowym tzw. work-life balance.
  A tak na marginesie, właściwy odpoczynek pozwala nam być również bardziej efektywnymi i kreatywnymi.
 3. Odpoczynek. ,,Pójdźcie na miejsce osobne i odpocznijcie nieco”. Nawet Ks. Grzywocz podkreślał, jak istotna jest równowaga pomiędzy pracą i odpoczynkiem.
  Dla utrzymania zdrowia psychicznego i fizycznego istotnym jest, aby znaleźć odpowiednią dla siebie formę odpoczynku. Wielu zgodnie stwierdza, że kto nie odpoczywa, nie powinien też pracować 
 4. Odżywianie. Zbilansowana dieta, obfita w antyoksydanty to tylko kluczowe zagadnienia, o których przypominamy. Nie sposób dotknąć tego tematu w tym jednym artykule, dlatego pewnie jeszcze do tego wrócimy w następnych wpisach.
  Warto jednak zauważyć, że spożywane przez nas pokarmy zawierają znacznie mniej wartościowych składników, niż choćby te, które spożywali nasi dziadkowie i babcie. Stąd też tak istotna jest właściwa suplementacja.
  Warto skonsultować się z lekarzem, który podpowie nam, co należy zażywać w jakich dawkach i o jakiej porze dnia.
 5. Płodność to nie tylko natura kobiety. Mężczyźni również powinni o siebie należycie zadbać. Szczególnie mówi się o tym, że powinni unikać przegrzewania jąder, tj. częstych wizyt na basenie połączonych z sauną, długotrwałego noszenia telefonu w kieszeni, czy pracy z laptopem na kolanach. Co ciekawe również częste loty mogą się przyczynić do problemów z płodnością.

Przygotowanie do roli rodzica – analiza przeszłości

W kwestii przygotowania się do rodzicielstwa ważna jest również refleksja nad własnymi doświadczeniami ze swojej rodziny.  Warto  przyjrzeć się między innymi: 

 •  W czym chcielibyśmy być podobni do naszych rodziców?
 •  W jakich obszarach nie chcemy powielać ich postępowania?
 •  Czego sami doświadczyliśmy? 

Wiele młodych osób, myśląc o swoim przyszłym rodzicielstwie, podkreśla, że nie chce popełniać takich czynów jak ich rodzice. Zmiana takich utrwalonych negatywnych wzorców może czasem wymagać głębszej pracy, na przykład w ramach warsztatów albo psychoterapii. 

Przygotowanie do roli rodzica – rozmowa z partnerem

Świadome planowanie rodziny

Jednym z kluczowych aspektów świadomego planowania rodziny jest z pewnością dojrzała analiza i ustalenie między małżonkami kwestii posiadania i sposobu wychowania ich potencjalnych dzieci. Ważne jest, by poruszyć temat takie jak: 

 • Ile każde z nich chciałoby mieć dzieci? 
 • Kiedy warto zacząć się o nie starać? 
 • Jakimi pragną być rodzicami?
 • Jakimi wartościami i założeniami pragną się kierować podczas wychowywania dzieci? 

Warto wcześniej podkreślić swoje oczekiwania oraz role i obowiązki wpisane w życie rodzinne, dzięki czemu można uniknąć poważnych konfliktów i niezadowolenia którejś ze stron relacji partnerskiej.

Takie rozeznanie prawdopodobnie każdy z małżonków indywidualnie czyni już wcześniej. Najważniejsze jednak jest to, by umieć odpowiednio przeprowadzić wspólną rozmowę na temat oczekiwań i pragnień dotyczących dzieci między dwojgiem partnerów. Pozwoli to uniknąć ewentualnych niedopowiedzeń i frustracji. Możne zdarzyć się tak, że jeden z małżonków będzie chciał mieć trójkę dzieci, a drugi – tylko jedno. Warto więc poruszyć ten temat nawet jeszcze przed podjęciem decyzji o wspólnym życiu na stałe. Dzięki temu małżonkowie będą mieli odpowiednio dużo czasu, aby przeanalizować tę sprawę, dojść do satysfakcjonującego kompromisu i wyciągnąć odpowiednie wnioski, zanim rozpoczną aktywne starania o dziecko. Bardzo ważnym tematem, który należy poruszyć (oprócz wizji i oczekiwań dotyczących liczby i sposobu wychowania dzieci), jest z pewnością sposób ułożenia życia zawodowego czy miejsce stałego zamieszkania w przyszłości.

Przygotowanie do roli rodzica – etap ciąży

Przygotowanie do roli rodzica – etap ciąży

Bezpośrednim okresem przygotowawczym do rodzicielstwa jest ciąża. W tym czasie najlepiej zaplanować:

 1. Wizyty w szkole rodzenia.
 2. Udział w kursach przygotowawczych. 
 3. Udział w warsztatach czy też webinarach.

Takie spotkania w odpowiedni sposób przygotują młodych rodziców do przyjęcia potomstwa. Dzięki temu rodzice rozwijają swoje kompetencje rodzicielskie i wychowawcze, a także są w stanie lepiej przygotować się do wyzwań związanych z opieką nad maluchem. Kluczowe jest, aby udział w tego typu zajęciach brała zarówno matka, jak i ojciec dziecka, ponieważ w ten sposób mogą oni wzajemnie się wspierać, wymieniać spostrzeżeniami i rozwiewać obawy czy wątpliwości związane z rolą rodzica. Oprócz aktywnych przygotowań do porodu, w tym czasie warto również rozwijać wiedzę na temat rozwoju dziecka po narodzinach, a także o tym, jak zająć się noworodkiem podczas czynności pielęgnacyjnych, higienicznych czy podczas karmienia.

We właściwym przygotowaniu do rodzicielstwa pomoże z pewnością dobra literatura o rozwoju dziecka, o jego wspomaganiu i odpowiedzialnym wychowaniu. Niestety, na rynku pojawia się bardzo dużo pozycji, które nie są wartościowe i propagują niewłaściwe wartości i zachowania. Warto więc dokładnie analizować każdą z nich i wybierać te książki, które są wartościowe i faktycznie pomogą rodzicom stawiać ich pierwsze kroki w opiece i wychowaniu ich dziecka.

Co ciekawe, już podczas życia płodowego nawiązuje się ścisła relacja dziecka z rodzicami. Warto więc już wtedy traktować dziecko podmiotowo: zwracać się do niego po imieniu lub pieszczotliwym zdrobnieniem, opowiadać mu bajki, śpiewać kołysanki w porze snu czy głaskać brzuch wywołując w ten sposób pozytywne bodźce odbierane zarówno przez dziecko, jak i przez jego mamę.

Kolejnym z dobrych sposobów przygotowania się do rodzicielstwa jest nawiązywanie kontaktu z innymi rodzicami. Bardzo ważna jest wymiana doświadczeń, poglądów czy różnych obaw. Dzięki temu młodzi rodzice mają okazję poznać, jak wygląda życie z dzieckiem „od kulis”. Czego mogą się spodziewać w rodzinnej codzienności, co może ich zaskoczyć i na co zwrócić uwagę w czasie ciąży, porodu czy już podczas życia z dzieckiem po porodzie. Młodzi rodzice mogą zadawać pytania tym bardziej doświadczonym, np. o to, jakie badania warto zrobić dziecku w pierwszych miesiącach życia. 

Warto otaczać się życzliwymi ludźmi, którzy będą wsparciem w trudnych chwilach, do których zawsze można zwrócić się po pomoc lub radę w kryzysie, a przy tym będą potrafili szczerze cieszyć się radością i szczęściem młodych rodziców.

Podsumowanie

Jak się przygotować do roli rodzica

Posiadanie potomstwa to bardzo odpowiedzialna rola w życiu każdego małżeństwa. Warto więc odpowiednio się przygotować. Ważne są zarówno predyspozycje fizyczne jak i psychiczne. Każde małżeństwo starające się o potomstwo, a także takie, które ma obawy lub lęk przed rodzicielstwem, może wziąć udział w spotkaniach i warsztatach, które są organizowane przez nasze Duszpasterstwo w Pasierbcu. Na spotkaniach otoczymy Was zarówno modlitwą, jak i podzielimy się naszą wiedzą, jak się przygotować do roli rodzica i wielu innych równie istotnych kwestii. 

Zainteresować Cię może również: